(Bruttó 12 827 Ft)
(Bruttó 2 883 Ft)
(Bruttó 18 161 Ft)
(Bruttó 5 550 Ft)
(Bruttó 4 572 Ft)
(Bruttó 8 700 Ft)
(Bruttó 1 397 Ft)
(Bruttó 14 859 Ft)
(Bruttó 5 207 Ft)
(Bruttó 2 413 Ft)
(Bruttó 3 239 Ft)
Az európai szabványoknak megfelelő háztartási hálózati elosztók fontos szerepet játszanak a háztartásokban. Lehetővé teszik a biztonságos és hatékony elektromos energiaellátást. Ezek az eszközök szigorú szabványoknak kell megfeleljenek a felhasználó testi épségének, valamint az elektromos eszközök védelme érdekében.
Az európai szabványoknak megfelelő elosztók jellemzői a következők lehetnek:
Méret és kialakítás: Általában kompakt méretűek és hordozhatók, hogy könnyen elhelyezhetők legyenek a háztartások különböző helyszínein. Egy vagy több aljzattal rendelkeznek az elektromos készülékek csatlakoztatásához. Kapcsolóval szerelt és a nélküli változatok is elérhetők. Az újabb típusokon USB csatlakozó is található, melyekkel a mobil eszközök közvetlenül tölthetők.
Biztonsági funkciók: Az európai szabványoknak megfelelő elosztók rendelkezhetnek túlfeszültség és túlterhelés elleni védelemmel. Védik a elektromos berendezéseket a károsodásától és a tűzveszélytől. Gyakran találhatók rajtuk gyermekzár, amelyek meggátolják, hogy a kisgyermek hozzáférjen és áramütést szenvedjen.
Túlfeszültség elleni védelem:
Feszültségfigyelés: A túlfeszültség elleni védelme általában feszültségfigyelő eszközökön alapul. Ezek a készülékek folyamatosan monitorozzák a bemeneti feszültséget, és amikor az meghaladja a biztonságos szintet, azonnal bekapcsolnak.
Feszültség elvezetése: Amikor túlfeszültség észlelhető, általában olyan eszközöket használnak, mint a villámhárítók vagy a varistorok (VDR), hogy elvezessék a felesleges feszültséget a földre, így megvédenek a túlfeszültség okozta károktól.
Túlterhelés elleni védelem:
Áramkorlátozás: A túlterhelés elleni védelem általában áramkorlátozáson alapul. A hálózati elosztók áramkorlátozó eszközökkel rendelkeznek, mérik a keresztülhaladó áramot. Amennyiben meghaladja az értéket megszakítja az áramellátást.
Időzített védelem: Néhány eszköz időzített védelmet tartalmaz, amely lehetővé teszi rövid ideig tartó túlterhelési helyzetek kezelését. Néhány eszköz (pl. klímaberendezés, elektromotorok) indításához nagyobb teljesítményre van szükség, ezekhez ilyen típust kell választanunk.
Automatikus újraindítás: Néhány modern elosztó automatikusan újraindítja magát, miután a túlterhelési probléma megszűnt. Ez hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor átmeneti túlterhelés fordul elő.
Ezen védelmi mechanizmusok együttesen biztosítják, hogy a hálózati elosztók képesek legyenek kezelni a váratlan terheléseket és túlfeszültségeket. Védik a berendezéseket és az elektromos rendszert. Segítségükkel megelőzhető a tűzveszély és hozzájárul a felhasználók biztonságához.
Teljesítmény: Az elosztók különböző teljesítménnyel rendelkezhetnek, amely azt jelzi, hogy hány elektromos készüléket lehet rájuk csatlakoztatni. A készülékek energiafelhasználásának és az áramfelvételnek megfelelően választhatunk kisebb vagy nagyobb teljesítményű elosztót. Az eltérés főként a felhasznált elektromos vezeték átmérőjében, és az alkatrészek minőségében mutatkozik meg.
Kábelhossz: Különböző hosszúságú kábellel rendelkeznek, hogy könnyen el lehessen helyezni őket az aljzatoktól távolabb is. Ennek köszönhetően több eszköz is elérhetővé válik.
Minőség és szabványok: Az európai szabványoknak megfelelő elosztók CE-jelöléssel rendelkeznek, ami azt jelzi, hogy megfelelnek az európai uniós előírásoknak és szabványoknak. Ezek a szabványok biztosítják a termék minőségét és biztonságosságát.
Védettség: Kialakításuknak köszönhetően ellenállhatnak a por és nedvesség behatolásának, ami fontos az olyan helyeken, ahol nedves környezetben vagy kültéren használják őket.
Hőszigetelés: Hőszigetelő anyagokat is tartalmazhat, ami tovább növeli a felhasználók biztonságát és védelmet nyújt a rövidzárlatok és az áramütés ellen.
Az európai szabványoknak megfelelő elosztók célja tehát a biztonságos és megbízható elektromos energiaellátás biztosítása a háztartások számára. Védenek az elektromos eszközöket a károsodástól, a felhasználót pedig az áramütéstől. Fontos, hogy az elosztót megfelelően használjuk, és kerüljük a túlterhelést, ami az eszközök károsodáshoz vezthet.
Háztartásokban: A leggyakoribb felhasználási területük a háztartások, ahol az elektromos készülékek csatlakoztatására és működtetésére használják. Ezek lehetnek asztali típusok, amelyek a háztartási gépeket és elektronikai eszközöket látják el árammal, vagy hosszabbítók, amelyek segítségével az elektromos eszközöket hosszabb távolságokra lehet eljuttatni az aljzatoktól.
Irodákban és üzletekben: Az irodákban és üzletekben is használják őket, hogy több elektronikai eszközt, számítógépet lehessen egyszerre működtetni. Lehetővé teszik az irodai berendezések, például számítógépek, nyomtatók, és fénymásolók egyszerű csatlakoztatását.
Építkezéseken: Az építkezéseken és építési területeken a munkások számára biztosítanak áramforrást, mellyek a munkagépeket szerszámokat tudják ellátni energiával. Ezek általában lehetővé teszik a nagyobb áramigényű gépek használatát is.
Rendezvényeken és szabadtéri eseményeken: Koncertek, vásárok, sportesemények és más szabadtéri rendezvények helyszínén a különböző berendezések és világítások áramellátásához. Ezek gyakran hosszabb kábelekkel rendelkeznek, hogy az elektromos energia elérhető legyen a különböző helyszíneken.
Ipari környezetekben: Nagyipari területeken és gyártósorokon is használnak elosztókat, hogy az ipari gépek és berendezések megfelelő mennyiségű elektromos energiát kapjanak.